piątek, 27 maja 2016

Zespół mięśnia gruszkowatego i ból w pośladku


ból w pośladku, mięsień gruszkowatyMięsień gruszkowaty należy do grupy rotatorów stawu biodrowego. Jego przyczep początkowy znajduje się na powierzchni miednicznej kości krzyżowej, w okolicy otworów krzyżowych, zaś końcowy na krętarzu większym kości udowej.

Co do jego funkcji to przy zgięciu w stawie biodrowym poniżej 60 st. mięsień gruszkowaty powoduje rotację zewnętrzną tego stawu, natomiast w zgięciu powyżej 60 st. jego funkcja zmienia się i staje się on rotatorem wewnętrznym.

Niestety często nie docenia się znaczenia rotatorów biodra. W stawie biodrowym pełnią głównie funkcję prioproceptywną, oraz odgrywają zasadniczą rolę w stabilizacji stawu biodrowego. Podczas chodu ciężar ciała przemieszcza się zarówno w płaszczyźnie strzałkowej jak i czołowej, z pozycji zgięcia-wyprostu kręgosłupa ruch przechodzi w miednicy przez odwiedzenie – przywiedzenie (aby utrzymać równowagę). Rotatory biodra pomagają wtedy ustabilizować miednicę i gwarantują optymalne ustawienie głowy kości udowej w panewce. Ze względu na to, że są to mięśnie posturalne, na przeciążenia w dysfunkcjach miednicy, reagują spastycznym przykurczem.
ból w pośladku, mięsień gruszkowaty
Mięsień ten przebiega bardzo blisko nerwów pośladkowych, nerwu sromowego, nerwu kulszowego, jak również naczyń zaopatrujących dno miednicy, dlatego też przykurcz mięśnia gruszkowatego może podrażniać te struktury. Stąd też objawy, które się pojawiają w takim wypadku często mylone są z rwą kulszową (prawdziwa rwa kulszowa ma swoje źródło w przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego), podrażnienie nerwu sromowego może powodować zaburzenia funkcji krocza oraz objawy bólowe w okolicy pachwiny.

W praktyce jednak częściej pojawia się ból lokalny, mniej więcej w środku pośladka, rozszerzający się na okolice biodra lub uda. Jego przyczyną są skrócone i sklejone włókna mięśnia oraz aktywne punkty spustowe. Najczęściej bolący punkt leży na linii łączącej krętarz kości udowej z punktem na kości krzyżowej stykającym się z kością biodrową.(1/3 środkowa od strony bocznej).

wtorek, 24 maja 2016

Rwa kulszowa

rwa kulszowaSilny, nagły ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, tylnej powierzchni uda, a czasem też do łydki i stopy. Niekiedy ból ten „zatrzymuje się” mniej więcej na środku pośladka. Jak już się pojawi, to jest to ból ciągły, bardzo silny, dokuczliwy, utrudniający swobodne poruszanie się, stanie, siedzenie, a nawet leżenie w łóżku. Ból, który nie daje spać i potrafi wyciskać łzy z oczu. Zwykle towarzyszy mu uczucie osłabienia siły mięśniowej i drętwienia, czasem zaburzenia czucia w różnych miejscach kończyn dolnych. Tak, to jest właśnie rwa kulszowa, ischialgia (łac. ischias) – zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące nerw kulszowy (największy nerw obwodowy człowieka), lub na przebiegu samego nerwu kulszowego.

Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest narastający ból podczas podnoszenia kończyny dolnej w czasie leżenia na plecach (objaw Lasègue’a) oraz przy pochylaniu. Może być jednostronny lub obustronny, a także „skrzyżowany” - gdy przy unoszeniu jednej kończyny, objawy pojawiają się w drugiej.

Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych powoduje bólowe ograniczenie ruchomości tego odcinka oraz pojawienie się odruchowego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Może wystąpić niedowład mięśni prostujących stopę i paluch (ucisk na korzeń L5), opadanie stopy, pacjent chodząc zaczepia stopą o podłoże. Brak odruchu skokowego świadczy o ucisku krążka międzykręgowego na korzeń S1. Zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytu, zaburzenia czynności mikcji i defekacji.

Narastanie deficytów neurologicznych (niedowładów lub porażeń), nasilenie dolegliwości bólów, brak poprawy w ciągu 6 tygodni jest wskazaniem do konsultacji neurochirurgicznej w celu rozważenia leczenia operacyjnego rwy kulszowej.

czwartek, 19 maja 2016

Moc płynąca z przerw

odpoczynek dla ciałaKażdy, kto ogląda rozgrywki piłkarskie wie, jak ważne są przerwy. To właśnie wtedy jest możliwość zebrania drużyny razem z trenerem, zyskania chwili odpoczynku i regeneracji sił oraz ustalenia dalszej strategii działania, by pokonać przeciwnika. 

Podobnie ludzkie ciało odczuwa wielką ulgę, gdy fundujemy mu przerwę. Może być to pod postacią medytacji, jogi, głębokiego snu, spokojnego spaceru, malowania z przestrzeni serca – bez różnicy, efekt będzie taki sam. Zyskujemy wewnętrzny spokój i większą moc do stawiania czoła kolejnym życiowym wyzwaniom.

Najbardziej efektywna terapia, jaką poznałam i stosuję z pacjentami jest oparta o tą samą zasadę. Technika Bowena składa się z serii specyficznych ruchów (rozgrywki), które swoimi dłońmi wykonuje terapeuta (trener), po czym następuje 2-minutowa przerwa, aby komórki i tkanki (zawodnicy) oraz cały organizm (drużyna) mogły zareagować i rozpocząć procesy naprawcze.

Warto pamiętać, że trener nie bierze udziału w grze. Trener z reguły ma nieco szerszą perspektywę i doświadczenie w przebiegu gry. Zna możliwości oraz mocne strony każdego z zawodników (układu hormonalnego, trawiennego, krążenia itp.) na boisku (życie) i wie kogo wezwać do gry w odpowiednim momencie. Pamięta, że w organizmie wszystko jest połączone i poszczególni zawodnicy mają wpływ na pozostałych, np. bramkarz (układ immunologiczny) korzysta z pomocy wszystkich pozostałych członków drużyny, by być przygotowanym na przyszłe ataki (czynniki zewnętrzne: patogeny, zranienia oraz wewnętrzne: emocje, traumy).

środa, 18 maja 2016

Jerome Flynn o Bowenie

"Whenever I've had any back or neck problems, the Bowen Technique has always succesfully put an end to them... I can't recommend it highly enough." - Jerome Flynn (aktor, gwiazda m.in. w serialu "Gra o tron", w którym wcielił się w rolę Bronna)

Zawsze, kiedy mam jakiekolwiek problemy z plecami lub szyją Technika Bowena z sukcesem je rozwiązuje.