FAQ

Na tej stronie będę stopniowo zamieszczać najczęściej zadawane mi pytania dotyczące terapii Bowena.

1. Czy Bowen mi pomoże?

Nie wiem. Tak samo, jak nie wie lekarz zapisujący nowy lek, terapię czy nawet zlecający operację. Nie wiadomo czy dana forma terapii będzie w przypadku konkretnego pacjenta skuteczna. Nie ma terapii o 100% skuteczności - mam tu na myśli terapii pomagających każdemu pacjentowi. I dotyczy to zarówno terapii konwencjonalnych, jak i alternatywnych. Skuteczność danej terapii zależy od wielu czynników, w tym od wieku i stanu zdrowia pacjenta, rodzaju i intensywności choroby oraz czasu jej trwania, trybu życia pacjenta, diety, stanu emocjonalnego, reakcji organizmu na daną terapię. 
W wywiadzie z pacjentami często okazuje się, że doskwiera kilka dolegliwości, a nie tylko jedna. Bowen jest o tyle fajną terapią, że działa holistycznie na organizm w celu doprowadzenia go do równowagi. Także nawet jeśli przykładowo bóle pleców, które były podstawową przyczyną korzystania z Bowena zmniejszyły się tylko częściowo, to może się okazać, że poprawiło się  przy okazji krążenie, ciśnienie krwi, minęły bóle głowy czy problemy z wypróżnianiem... Także wydaje mi się, że zawsze warto spróbować.

2. Ile zabiegów / sesji potrzebuję?

W terapii Bowena nie ma określonej ilości zabiegów. Nie pracujemy z góry narzuconymi sztywnymi seriami. Są jedynie pewne propozycje terapii pod kątem niektórych jednostek chorobowych. Każdy organizm jest indywidualny i dlatego nie jest możliwe określenie z góry ilości zabiegów. Niektórym wystarczą 1-2 spotkania. Inni potrzebują 6-8 spotkań. A jeszcze inni najlepiej czują się podczas regularnych sesji przez dłuższy okres czasu. Ilość sesji zależy od wielu czynników, w tym od wieku i stanu zdrowia pacjenta, rodzaju i intensywności choroby oraz czasu jej trwania, trybu życia pacjenta, diety, stanu emocjonalnego, reakcji organizmu na daną terapię. Nigdy nie narzucam pacjentom ilości sesji. Pacjent sam wie czy odczuwa zmianę i chce kontynuować terapię czy nie. Ja jedynie proponuję. Myślę jednak, że warto dać szansę metodzie i przyjść przynajmniej na 4-5 sesji zanim się zrezygnuje, ponieważ 1-2 sesje może być za mało, by ciało mogło znacząco zareagować.

3. Jak często stosuje się terapię Bowena? Z jaką częstotliwością są kolejne zabiegi?

Terapię Bowena stosuje się najczęściej co 5-10 dni czyli średnio co tydzień. Taka częstotliwość przynosi efekty u największej grupy osób. Są jednak osoby, które potrzebują dłuższej przerwy pomiędzy zabiegami i lepiej czują się, kiedy mają Bowena co 2-3 tygodnie. Tak jest u osób, których organizm dłużej pracuje w związku z ruchami Bowena - 1-2 tygodnie od zabiegu czują, że coś się w organizmie regeneruje i mają poczucie, że dobrze byłoby tego nie zakłócać zbyt wczesnym kolejnym zabiegiem. Wydłużone przerwy pomiędzy sesjami zalecane są także w przypadku chorób autoimmunologicznych. 

4. Czy diagnoza lekarska jest pomocna?

Tak. Terapeuta Bowena nie jest wykwalifikowanym diagnostą, opiera się jedynie na wywiadzie z pacjentem oraz własnej obserwacji i proponuje dostosowany do pacjenta przebieg terapii Bowena. Diagnoza lekarska z pewnością jest pomocna. 

5. Czy terapia Bowena zastępuje leczenie konwencjonalne?

Nie. Terapia Bowena nie zastępuje konsultacji lekarskiej czy leczenia medycznego. Nie ingeruje też w przepisane przez lekarza leczenie farmakologiczne. Terapia Bowena mobilizuje i wspiera organizm w wewnętrznych procesach regeneracyjnych i naprawczych także może być pomocna przy leczeniu konwencjonalnym oraz może przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia.

6. Jak przygotować się do zabiegu? I co wspiera terapię Bowena?

Założyć miękki strój - krótki rękawek lub podkoszulkę, spodnie dresowe / legginsy lub krótkie spodnie. Dobrze jest regularnie dbać o właściwe nawodnienie ciała wtedy też impulsy wywoływane ruchami Bowena lepiej się przemieszczają w ciele i docierają do jego najdalszych zakątków. Po terapii również zaleca się pić wodę i pospacerować, by pomóc ciału przeorganizować się.

7. Co robić po zabiegu?

Po zabiegu (i nie tylko bezpośrednio po zabiegu) wskazany jest umiarkowany ruch, np. spacer. Ważne jest również dbanie o dalsze właściwe nawodnienie ciała oraz zdrowa dieta.

8. Czy zabieg jest bolesny?

Nie. Technika Bowena jest delikatną terapią manualną. Ruchy mogą być bardziej odczuwalne w miejscach silnie napiętych, bolesnych lub wyjątkowo wrażliwych. Jednakże można prosić terapeutę o jeszcze większą delikatność w tych miejscach.

9. Dlaczego odczuwam nasilony ból po zabiegu?

Ruchy Bowena wysyłają impulsy nerwowe do tkanek ciała mobilizując wewnętrzne systemy naprawcze organizmu. Może się zdarzyć krótkotrwałe nasilenie dolegliwości bólowych np. w miejscu urazu (w tym dawnego urazu), ponieważ ciało zaczęło w tym miejscu intensywnie pracować. Takie dolegliwości występują u części pacjentów i zazwyczaj krótko trwają - do 2 dni. Jeśli dolegliwości są bardzo uciążliwe można łagodzić je ciepłą kąpielą lub środkiem przeciwbólowym. Nie zaleca się stosowania dodatkowego masażu czy wcierania maści przeciwbólowych, by nie dostarczać organizmowi nowych impulsów i tym nie zaburzać pracy organizmu po terapii Bowena. Jeśli ból jest niezwykle dokuczliwy i niepokojący oraz utrzymuje się znacznie dłużej, to warto skonsultować się z lekarzem. Niezwykle rzadko zdarza się, że pacjent ma w swoim ciele ukryte dolegliwości, niekiedy bardzo poważne, których nie był świadomy, a z którymi jego wewnętrzny lekarz nie potrafi sobie poradzić. Wtedy ciało próbuje zwrócić na siebie uwagę bardzo dokuczliwym bólem. Warto więc w takich przypadkach skonsultować się z lekarzem.

10. Jestem po kilku sesjach Bowena i nie widzę poprawy.

Brak poprawy, regres po znacznej poprawie lub też tymczasowe pogorszenie może mieć wiele przyczyn. Bardzo często pacjenci powielają te same szkodliwe zachowania, np. krzywo siedzą, dźwigają ciężary na jednym ramieniu, źle śpią, wykonują jednostronne obciążające ćwiczenia czy prace, prowadzą niezdrowy tryb życia itp. W ten sposób wciąż ponawiają dawne urazy czy dolegliwości. Często główną przyczyną jest stres. Dla niektórych mogą być to silne traumatyczne przeżycia, a dla innych z pozoru codzienne doświadczenia, jednakże dla nich są one znaczącym źródłem stresu. Warto rozpoznać źródło stresu i w miarę możliwości je ograniczyć lub wyeliminować. Pamiętajmy, że przyczyną ponad 90% chorób jest stres.

11. Czy mogę korzystać z innych terapii między zabiegami Bowena?

Nie poleca się mieszania terapii Techniką Bowena z innymi terapiami manualnymi czy masażami. Jest to uzasadnione prostą zasadą, że każdy dotyk jest dla organizmu pewnym bodźcem. Ruchy Bowena są dla ciała bodźcami, dają ciału pewną informację stymulującą do regeneracji. Po zabiegu ciało pacjenta lubi sobie popracować jeszcze przez kilka dni. Wprowadzając w tym czasie inną terapię manualną, czyli inne bodźce zakłócamy pracę organizmu po terapii Bowena. To działa także w drugą stronę, czyli techniką Bowena zakłócimy reakcję organizmu na inną, wykonaną do kilku dni wcześniej technikę manualną. Najsensowniej jest stosować jedną technikę przez jakiś okres czasu, aby dać ciału szansę na reakcje i odpowiedź. Jeśli po kilku spotkaniach nie będzie zadowalającej zmiany w ciele pacjenta, to wtedy można zakończyć pracę daną techniką i spróbować kolejną przez minimum kilka spotkań.

12. Cierpię na ciężką chorobę dotykającą cały organizm. Terapeuta Bowena zaproponował mi pracę według protokołu na moją chorobę, ale protokół ten przewiduje wiele miesięcy wspólnej pracy. Przeraża mnie ta ilość.

Jeśli chodzi o choroby obciążające cały organizm, jak choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, hormonalne itp. to często zaleca się wykonywanie kolejnych zabiegów w oparciu o protokoły dotyczące danych chorób. Są to protokoły opracowane przez terapeutów i instruktorów z dużym doświadczeniem, na podstawie reakcji ciała wieli ich pacjentów. Owszem, większość protokołów jest rozpisana na wiele miesięcy zabiegów. Jednakże taki protokół, to nie cyrograf :). Przecież w każdej chwili można go przerwać i zakończyć terapię. Każdy zabieg jest odrębną całością i zapewne przyniesie korzyści zdrowotne pacjentowi. Ale nie ma przymusu wykonania wszystkich zabiegów z danego protokołu. W praktyce, jeśli pacjent zaczyna odczuwać poprawę po kilku zabiegach, to przestaje go przerażać wizja wielu miesięcy terapii. Zaczyna odzyskiwać lepsze samopoczucie i chętnie korzysta z terapii. Ale faktycznie na początku wizja długiej terapii może przytłoczyć. Dlatego proszę pamiętać, że terapię zawsze można przerwać.

13. Widzę znaczącą poprawę. Czy muszę kontynuować zabiegi, żeby to się utrzymało?

(...)

(ciąg dalszy w przygotowaniu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz