sobota, 22 kwietnia 2017

Terapia Bowena – sposób na poprawę kondycji

technika Bowena dla sportowcówAutor: Beata Karaś
www.maratonypolskie.pl

Sezon maratonów i biegów rozpoczęty. Motywy udziału w tego typu imprezach są różne. Dla jednych liczy się tylko bieganie i wzięcie udziału w zawodach, dla innych ważny jest wynik. Wszystkich łączy jedna sprawa: dobre przygotowanie.

Jak do biegów przygotowują się zawodowcy?

Po pierwsze – trenują. To oczywiste.

Po drugie – zaopatrują się w sprzęt, który minimalizuje wpływ czynników fizycznych, głównie oporu: super lekkie ubrania, specjalistyczne buty, opływowe kaski.

Po trzecie – wzmacniają ogólną wydajność swojego ciała i poprawę formy.

Doping farmakologiczny jest zabroniony i dla prawdziwego sportowca niezgodny z etyką sportu. Ale obok nieetycznych sposobów istnieją naturalne formy poprawiania kondycji: są to stymulacjae organizmu poprzez różnego rodzaju terapie tradycyjne i alternatywne. Sportowcy korzystają więc z różnego rodzaju diet, masaży, akupunktury, kinezjologii, krioterapii, magnetoterapii, terapii tlenowej.

Wśród metod naturalnych stosowanych przez sportowców znajduje się także Technika Bowena – terapia mało znana w Polsce, ale powoli zajmująca swoje miejsce na rynku usług terapeutycznych.

W jaki sposób Terapia Bowena poprawia jakość treningu sportowców, także biegaczy? Podnosi ogólną wytrzymałość organizmu i zwiększa możliwości regeneracyjne organizmu. Zabiegi przywracają ciało do stanu, który jest dla niego właściwy: Bowen przywraca mięśniom i stawom elastyczność, pomaga osiągnąć równowagę i symetrię ciała. Kiedy ciało osiąga symetrię, wówczas mięśnie pracują płynnie, z równym obciążeniem co przekłada się ns większą efektywność ruchu większą efektywnością.

Jeśli sportowiec znajdzie skuteczną metodę poprawy swojej kondycji i formy, nie będzie dzielił się swoim odkryciem z konkurencją – cenną wiedzę o tym, co mu pomaga zostawia dla siebie. Z tego powodu nie wiemy, ilu sportowców korzysta z Techniki Bowena. Tylko nieliczni mówia o tym publicznie. Jedną ze sportsemenk, która przyznaje się do korzystania z terapii Bowena jest brytyjska triatlonistka Victoria Gill. W wywiadach mówi, że Bowen podniósł jakość jej treningu i jej forma jest lepsza po zabiegach z taką samą liczbą godzin i poziomem treningu. www.huffingtonpost.co.uk/paola-bassanese/can-complementary-therapi_b_4700770.html

Najlepiej 2-3 dni wcześniej. A to dlatego, że terapia potrzebuje dwóch do trzech dni, aby właściwie zadziałała i tym samym pomogła osiągnąć sportowcowi najlepszy wynik. Ale jak mówią praktycy, lepszy jest późny zabieg niż żaden. Lisa, terapeutka drużyny koszykarskiej mówi, że nawet krótki zabieg bezpośrednio przed meczem poprawia jakość pracy ciała, co przenosi się na jakość gry na boisku. simplybowentherapy.com.au/sport-performance/.

Z Bowena warto też skorzystać po zawodach i wysiłku fizycznym. Wówczas terapia pomaga organizmowi zrelaksować się i w znacznie krótszym czasie powrócić do stanu równowagi. Terapia jest niezastąpiona jeśli chodzi o usuwanie adrenaliny z organizmu. Edward Michael „Bear” Grylls – brytyjski podróżnik, alpinista, popularyzator sztuki przetrwania, gospodarz programu telewizyjnego – mówi o Bowenie, że jest istotną częścią zarówno jego przygotowań jak i powrotu do zdrowia po intensywnym wysiłku fizycznym: "[Bowen] radiz sobie z nowymi bólów, spowoduje, że stare obrażenia nie stanowią problemów, a także pomagają zwalczać stres i zmęczenie". www.dailymail.co.uk/health/article-450338/Adventurer-Bear-Grylls-battle-pain-high-cholesterol.html

Terapia Bowena jest niezwykle delikatna, w porównaniu z innymi metodami terapeutycznymi wręcz subtelna. Bowen pokazuje, że powrót do zdrowia nie musi boleć, ale może być przyjemnym relaksem.

Technika Bowena jest w Polsce wciąż mało popularna. Z tego powodu do gabinetów terapii Bowenem trafiają przede wszystkim osoby z problemami zdrowotnymi, których nie udało wyleczyć w sposób konwencjonalny. Są zdesperowane, bo mają za sobą wiele tygodni, a nierzadko i miesięcy nieskutecznej terapii metodami powszechnie znanymi i dostępnymi. Wśród tych pacjentów jest wiele osób, które prowadzą aktywny tryb zycia uprawiają różne dyscypliny sportu, także bieganie. Dlaczego? Osoby aktywne fizyczne są aktywne w wielu płaszczyznach życia i otwarte na nowości. Pacjenci zgłaszają się głównie z kontuzjami związanymi z uprawianiem sprotu. Kiedy przekonają się o skuteczności terapii, zostają stałymi pacjentami gabinetów Terapii Bowena.

Z terapii Bowena korzystają profesjonaliści i amatorzy. Terapia pomaga poprawić kondycję ciała, ale też minimalizuje ryzyko obrażeń podczas uprawiania sportu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz