wtorek, 23 grudnia 2014

Życzenia


Życzę wszystkim Wspaniałych Świąt, pełnych radości, ciepła, pysznych aromatów oraz tych miłych momentów, które warto zachować w pamięci na lata.

Wszystkiego najlepszego z okazji Nowego Roku! Aby ten 2015 był jeszcze ciekawszy oraz pełen pasji i spełnienia.

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Dlaczego Bowen działa

działanie techniki BowenaCzęsto spotykam się z reakcją "jak to możliwe, żeby taka mała ilość ruchów pomogła?". A jednak często pomaga. Często ruchów Bowena podczas 1 sesji faktycznie jest niewiele. Niekiedy jest ich trochę więcej, ale nadal jest to sumarycznie mniej bezpośredniej pracy z ciałem pacjenta niż podczas innych technik manualnych czy masaży. Być może jest to jeden z kluczy skuteczności metody. Przy niewielkiej ilości ruchów dajemy ograniczoną ilość bodźców ciału. Ciało, które nie jest przeciążone dużą ilością bodźców lepiej wykorzystuje ich mniejszą ilość. Dodatkowo pomiędzy ruchami Bowena są zachowane około 2 minutowe przerwy. Te przerwy dają ciału możliwość zintegrowania owych bodźców czy impulsów i rozprowadzenia ich po powięzi do dalszych i głębszych obszarów ciała. 

Równie często pacjenci dziwią się, że tak delikatna technika może pomóc. Wbrew wciąż jeszcze pokutującej opinii, że "mocniej znaczy głębiej" śmiało mogę powiedzieć, że jest odwrotnie. Przy silnych ruchach ciało się napina chroniąc głębsze struktury. Powięź podskórna wraz z tkanką tłuszczową stanowi pierwszą warstwę chroniącą głębsze obszary od silnych zewnętrznych bodźców, w tym uderzeń czy nadmiernego ucisku. Tkanka ta absorbuje większą część takich silnych bodźców, także bodźce te wcale nie docierają głębiej. Delikatnymi ruchami o umiarkowanym nacisku nie powoduję dodatkowego napięcia się powięzi, a dzięki temu mogę dotrzeć do głębszych obszarów ciała.

Ruchy Bowena wprowadzają powięź w delikatne drganie, które często rozchodząc się dalej po ciele powoduje rozluźnienie. Dodatkowo przy każdym ruchu przesyłane są w ciele delikatne impulsy nerwowe, dające sygnał ciału do rozluźnienia się. Podobnie, jak w gabinecie lekarskim lekarz chcąc sprawdzić odruch kolanowy delikatnie uderza młoteczkiem neurologicznym w rozścięgno rzepki, co wywołuje impuls nerwowy dający sygnał do napięcia się mięśnia czworogłowego uda i wyprostowania podudzia w stawie kolanowym. Ruchy Bowena również wywołują przesyłanie w ciele impulsów nerwowych, ale te dają sygnał do rozluźnienia się napiętego obszaru ciała.

czwartek, 18 grudnia 2014

Terapia Metodą Bowena - łagodny ucisk, który czyni cuda. Wróżka, 12.2014

„Ma­saż, nie ma­saż. De­li­kat­ny ucisk nie po­bu­dza mię­śni… Ale wy­sy­ła prze­kaz do mó­zgu i uru­cha­mia na­tu­ral­ne mo­ce uzdra­wia­ją­ce. To dla­te­go te­ra­pia Bo­we­na po­ma­ga, gdy kon­wen­cjo­nal­ne me­to­dy le­cze­nia za­wo­dzą.

O te­ra­pii me­to­dą Bo­we­na po raz pierw­szy usły­sza­łam od zna­jo­mej. Kil­ka za­bie­gów, po­le­ga­ją­cych na de­li­kat­nym uci­sku wy­bra­nych miejsc na cie­le, uwol­ni­ło ją od bó­lu bar­ku, któ­ry nę­kał ją od ro­ku. I po­wo­do­wał bez­sen­ność. Wcze­śniej oka­zał się opor­ny na se­rię kla­sycz­nych za­bie­gów fizykote­ra­pii oraz środ­ki prze­ciw­bó­lo­we.

W Ka­to­wi­cach, pod­czas im­pre­zy po­świę­co­nej me­dy­cy­nie na­tu­ral­nej, mia­łam oka­zję zo­ba­czyć po­ka­zo­wy za­bieg tech­ni­ki Bo­we­na. Był na ty­le prze­ko­nu­ją­cy, że kie­dy i mnie do­padł kosz­mar­ny ból ple­ców, po­sta­no­wi­łam spró­bo­wać tej te­ra­pii. Zw­łasz­cza że po­le­co­na mi Iza­be­la Ka­miń­ska, dy­plo­mo­wa­na fi­zjo­te­ra­peut­ka z wyż­szym wy­kształ­ce­niem i wie­lo­let­nią prak­ty­ką, pro­wa­dzi ga­bi­net te­ra­pii Bo­we­na w mo­im re­jo­nie za­miesz­ka­nia. War­to do­dać, że jest to pierw­szy te­go ty­pu ga­bi­net, ja­ki po­wstał na Ślą­sku."



Artykuł do ściągnięcia pod linkiem: http://www.bowenpolska.pl/index.php?r=media/get&file=548730893efd5-10.+WR%C3%93%C5%BBKA+12+2014.pdf