wtorek, 10 czerwca 2014

Embriologia

Fragmenty książki „Technika Bowena – jej kulisy”, John Wilks.

Kiedy terapeuci techniki Bowena mówią o kuracji, która pozwala ciału przeprogramować się ponownie i powrócić do pierwotnego wzorca organizacji i działania, można zadać pytanie – do czego w rzeczywistości organizm ma powrócić i kiedy oraz jak ten wzorzec powstaje?

niemowlęta a Bowen, technika Bowena u niemowlątKiedy przyjrzymy się dokładniej pierwszym dniom rozwoju embrionalnego, od razu zwrócimy uwagę na kilka interesujących zjawisk. W momencie poczęcia następuje połączenie DNA matki i ojca, z którego powstaje jedna komórka. Po chwili następuje szybki podział owej komórki, który odbywa się w zewnętrznej osłonie embrionu, w tzw. zona pellucida.

smuga pierwotna, primitive streakOkoło 15 dnia ma miejsce niezwykle istotne wydarzenie. W rozwijającym się zarodku tworzy się linia w kształcie bruzdy. Tę linię nazywa się smugą pierwotną, która rozpoczyna swoją „podróż” w górę, w stronę serca embrionu, od miejsca, które później stanie się kością ogonową i krzyżową dorosłego człowieka. Jest swego rodzaju tajemnicą co tak naprawdę inicjuje powyższy proces, ale tworzy on podstawę rozwoju struktury całego organizmu. Na początku wytycza linię odniesienia dla kierunków przód/tył, lewy/prawy, dół/góra. Smuga pierwotna, będąc czymś w rodzaju embrionalnej matrycy, ustanawia zatem podstawową „mapę ciała”. Poszczególne odcinki smugi determinują rozwój odpowiednich części ciała. Dla przykładu część górna staje się sercem, mózgiem i oczami, część środkowa, wnętrznościami i tułowiem, a część dolna, organami miednicy i cewą nerwową. To co interesuje nas, terapeutów Bowena, najbardziej to znaczenie smugi pierwotnej dla rozwoju kości, mięśni, organów oraz tkanki łącznej. Wielu terapeutów Bowena zwróciło uwagę na moc oddziaływania 2 pierwszych ruchów.
ruchy w terapii Bowena
Interesujące są wrażenia, których doznają klienci właśnie po tych pierwszych 2 ruchach. Wielu z nich doświadcza wrażenia ciepła bądź narastającej siły wewnątrz kręgosłupa, przemieszczającej się w górę. Fakt, że tak wiele osób odnosi podobne wrażenie jest niezwykle interesujący, ponieważ ich odczucia odpowiadają dokładnie rozwojowi embrionalnemu, tak jak gdyby owe siły embrionalne były nadal obecne w dorosłym organizmie.

Smuga pierwotna kształtuje również cewę nerwową, która później przekształca się w mózg, rdzeń kręgowy, autonomiczny układ nerwowy (współczulny i przywspółczulny) oraz grzebień neuronalny.

terapia Bowena u ciężarnych, terapia Bowena u kobiet w ciążyKomórki grzebienia neuronalnego pomagają w kształtowaniu się opon otaczających mózg i rdzeń kręgowy (szczególnie naczyniówki i pajęczynówki). W ramach Techniki Bowena, w procedurze kości ogonowej, wykonujemy ruch poprzez naczyniówkę, pajęczynówkę i oponę twardą, ponieważ są one przyczepione do kości ogonowej za pomocą włókienka granicznego – czyli jedynego punktu w ciele gdzie wszystkie 3 warstwy opon mózgowo-rdzeniowych schodzą się.

Punkt zejścia się owych trzech opon (twardej, pajęczynówki oraz naczyniówki) powoduje, że możliwe jest wysłanie bardzo silnego impulsu wzdłuż kręgosłupa w kierunku czaszki.

leczenie niemowląt i dzieci techniką BowenaKolejną konsekwencją rozwoju embrionalnego jest fakt, że zaopatrzenie w krew oraz przepływ impulsów nerwowych do tkanki są ze sobą nierozerwalnie połączone, gdyż oba rozwinęły się z tej samej tkanki embrionu.

Badania Mae Wan Ho (genetyka z Hong Kongu) i wielu innych dowodzą, że kolagen posiada zdolność zapamiętywania i dostosowywania się do rejestrowania nowych bodźców.

Możliwe zatem, że poprzez stymulację powięzi w jakiś sposób pozwalamy ciału przeprogramować się przez dotarcie do owych embrionalnych głębokich sił porządkujących, które przechowywane są w kolagenie na poziomie komórkowym. Z klinicznej obserwacji wynika, że coś na kształt powyższego procesu prawdopodobnie ma miejsce.

Informacje pochodzą ze strony bowenpolska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz