Często spotykam się z reakcją "jak to możliwe, żeby taka mała ilość ruchów pomogła?". A jednak często pomaga. Często ruchów Bowena podczas 1 sesji faktycznie jest niewiele. Niekiedy jest ich trochę więcej, ale nadal jest to sumarycznie mniej bezpośredniej pracy z ciałem pacjenta niż podczas innych technik manualnych czy masaży. Być może jest to jeden z kluczy skuteczności metody. Przy niewielkiej ilości ruchów dajemy ograniczoną ilość bodźców ciału. Ciało, które nie jest przeciążone dużą ilością bodźców lepiej wykorzystuje ich mniejszą ilość. Dodatkowo pomiędzy ruchami Bowena są zachowane około 2 minutowe przerwy. Te przerwy dają ciału możliwość zintegrowania owych bodźców czy impulsów i rozprowadzenia ich po powięzi do dalszych i głębszych obszarów ciała.
Równie często pacjenci dziwią się, że tak delikatna technika może pomóc. Wbrew wciąż jeszcze pokutującej opinii, że "mocniej znaczy głębiej" śmiało mogę powiedzieć, że jest odwrotnie. Przy silnych ruchach ciało się napina chroniąc głębsze struktury. Powięź podskórna wraz z tkanką tłuszczową stanowi pierwszą warstwę chroniącą głębsze obszary od silnych zewnętrznych bodźców, w tym uderzeń czy nadmiernego ucisku. Tkanka ta absorbuje większą część takich silnych bodźców, także bodźce te wcale nie docierają głębiej. Delikatnymi ruchami o umiarkowanym nacisku nie powoduję dodatkowego napięcia się powięzi, a dzięki temu mogę dotrzeć do głębszych obszarów ciała.
Ruchy Bowena wprowadzają powięź w delikatne drganie, które często rozchodząc się dalej po ciele powoduje rozluźnienie. Dodatkowo przy każdym ruchu przesyłane są w ciele delikatne impulsy nerwowe, dające sygnał ciału do rozluźnienia się. Podobnie, jak w gabinecie lekarskim lekarz chcąc sprawdzić odruch kolanowy delikatnie uderza młoteczkiem neurologicznym w rozścięgno rzepki, co wywołuje impuls nerwowy dający sygnał do napięcia się mięśnia czworogłowego uda i wyprostowania podudzia w stawie kolanowym. Ruchy Bowena również wywołują przesyłanie w ciele impulsów nerwowych, ale te dają sygnał do rozluźnienia się napiętego obszaru ciała.
Dodatkowo miejsca wykonywania ruchów Bowena często pokrywają się z ważnymi punktami akupunkturowymi. Wielokrotnie są to miejsca o dużym nagromadzeniu zastałej energii, toksyn czy różnych związków chemicznych. Ruchy Bowena powodują uwolnienie się tych zastojów i swobodny przepływ w ciele. Dochodzi do uwolnienia się z powięzi i mięśni kwasu mlekowego, toksyn, bakterii i wirusów oraz innych substancji, które w nich zalegały, a dzięki temu szybsze ich usunięcie z organizmu. Być może dlatego bezpośrednio po Bowenie często jest krótkotrwałe nasilenie bólu w danym miejscu ciała, ponieważ tam właśnie trwa nasilona praca oczyszczająca, detoksykująca oraz naprawcza. Ciało kieruje w to miejsce swoje liczne wewnętrzne oddziały naprawcze, indukuje istotne reakcje chemiczne, co niestety niekiedy objawia się krótkotrwałym dyskomfortem.
Cały szereg reakcji chemicznych w naszym ciele zachodzących podczas ruchów Bowena, wyrzut endorfin oraz innych hormonów związanych ze stanem relaksu jest niezbędny podczas procesu regeneracji organizmu. W stanie napięcia, kiedy króluje w naszym ciele układ współczulny, czyli taki, dla którego priorytetem jest stan "uciekaj albo walcz" procesy naprawcze, właściwe dzielenie się komórek, właściwe trawienie, oczyszczanie, rozmnażanie są odsuwane na dalszy plan. Terapia Bowena przełącza organizm na działanie układu przywspółczulnego, czyli odpowiedzialnego za odpoczynek, poprawę trawienia i regenerację. Dopiero w tym stanie ciało może się spokojnie naprawiać. Dlatego tak ważne jest, aby w całym pędzie dnia codziennego znaleźć czas i sposób na regularny głęboki, zdrowy relaks.
Więcej prób wyjaśnienia działania techniki Bowena można znaleźć w zakładce Technika Bowena na górze strony :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz